Święto Szkolnego Klubu Olimpijczyka LO Sikorski

27 maja 2013 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Władysława Sikorskiego miało miejsce zupełnie nieszablonowe wydarzenie – uroczystość nadania Szkolnemu Klubowi Olimpijczyka patronatu Jerzego Homziuka – wybitnego lekkoatlety, olimpijczyka z Monachium z 1972 roku, mistrza kraju w sztafecie 4x100m (1973) i w skoku w dal (1972). Uroczystość połączono z odsłonięciem pamiątkowej tablicy, umieszczonej w czytelni szkoły.

To szczególne w życiu szkoły wydarzenie swoim udziałem zaszczycili znamienici goście. Wśród nich obecny był senator Andrzej Person. Dziennikarz sportowy, komentator wydarzeń z kilkunastu igrzysk olimpijskich i kilkudziesięciu mistrzostw świata i Europy. Senator pełnił między innymi  funkcję rzecznika prasowego Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a także czterokrotnie był rzecznikiem prasowym polskich ekip olimpijskich.

Oprócz senatora w loży dla gości zasiedli: profesor Józef Bergier – rektor Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, burmistrz miasta Międzyrzec Podlaski p. Artur Grzyb, a także brat Jerzego Homziuka, p. Leszek Homziuk. Na uroczystości odbywającej się na sali gimnastycznej LO Sikorski zgromadzona była także cała społeczność liceum – dyrekcja, nauczyciele i uczniowie.

Punktem kulminacyjnym spotkania był wykład wygłoszony przez pana senatora Andrzeja Persona na temat idei olimpizmu, wzbogacany licznymi anegdotami i opowieściami o osobistych doświadczeniach związanych z organizacją, przebiegiem i komentowaniem najważniejszych imprez sportowych, a wśród nich igrzysk olimpijskich, czy mistrzostw świata. Młodzież miała niepowtarzalną okazję do zadawania pytań, na które wybitny gość chętnie udzielał odpowiedzi. Po wystąpieniu senatora głos zabrał profesor Józef Bergier. Swoją prelekcję poświęcił temu, iż każdy człowiek w życiu powinien dążyć do realizacji marzeń, nawet wtedy, gdy pochodzi z małej miejscowości. Finał spotkania naznaczył występ grupy tańczącej break dance oraz pokaz zespołu CHILLOUT.

Pielęgnowanie tradycji związanych z ideami olimpijskimi to kolejna wspaniała inicjatywa międzyrzeckiego Ogólniaka – szkoły, która odnosi ogromne sukcesy sportowe na arenie województwa i kraju. Dzięki temu nieustannie stwarza nowe szanse na wieloaspektowy rozwój młodego człowieka.